Pilates

„Osiągnięcie i radość z fizycznego dobrobytu, spokoju psychicznego i duchowego pokoju są bezcenne dla ich posiadaczy, jeśli wśród nas istnieje takie szczęśliwe życie. Jednak jest to ideał, do którego należy dążyć, i naszym zdaniem, tylko dzięki Contrology można osiągnąć tę wyjątkową trójcę zrównoważonego ciała, umysłu i ducha. ” – Joseph Hubertus Pilates

Pilates jest systemem ćwiczeń gimnastycznych stworzonym przez Josepha Huberta Pilatesa. Opracowana przez niego metoda sekwencyjnych ćwiczeń, mobilizuje i organizuje ciało w przestrzeni. Mając ogromne doświadczenie w pracy z różnymi problemami ciała ludzkiego Pilates zaprojektował i zbudował maszyny oraz drobne sprzęty, dzięki którym każdy może bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć. Na każdej maszynie pracuje się nad konkretnym problemem. Jako całość tworzą niepowtarzalne narzędzie do samouzdrawiania i samodoskonalenia.

W założeniu Pilatesa ciało i umysł są jednym, a chorują gdy są zaniedbane i słabe. Choroby cywilizacyjne, skrócona długość życia a także słabnąca witalność człowieka są wynikiem zaniedbań jakich się dopuszczamy w pogoni za życiem i wyższym celem zapominając o sobie. Tylko właściwa dieta, dobry sen i codzienna dawka ruchu są w stanie zapewnić człowiekowi długie i szczęśliwe życie. Silne, elastyczne ciało będące pod kontrolą skupionego i wytrenowanego umysłu będzie w stanie sprostać każdemu wyzwaniu jakie stawia życie.

Mierząc się ze swoją słabością budujemy siłę. Badając różne możliwości stajemy się elastyczni. Panując nad sobą i maszyną uczymy się kontroli. Pilates ćwiczy się wielopłaszczyznowo. To praca nad ciałem, umysłem, emocjami i duszą jednocześnie. Pracując ze światem zewnętrznym wiele uczymy się o naszym świecie wewnętrznym. Zmieniając siebie od wewnątrz zmieniamy się na zewnątrz. Dlatego też, pilates ćwiczy się w niezmienionej formie. To praktyka zmienia nas.

Wielu pilatystów mówi, że pilates odmienia życie a nawet staje się sposobem na życie.